10line Gazaete
TR, Antalya
Çavuşoğlu’na Japonya İmparatorundan devlet nişanı

Çavuşoğlu’na Japonya İmparatorundan devlet nişanı

Antalya’nı medarı iftiharı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından ‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’na (Grand Cordon of the Order of Rising Sun) layık görüldü

Özellikle kriz dönemlerinde ortaya koyduğu performansla gönüllerde taht kuran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyanın da ilgi odağı olmaya devam ediyor. Edinilen bilgilere göre; Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Türkiye ve Japonya arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve dostluğun geliştirilmesi yönünde sergilediği çabalardan ötürü ‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’ ile taltif edildi. Japonya’nın en yüksek devlet nişanı olan ‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’nun önümüzdeki günlerde Bakan Çavuşoğlu’na törenle verileceği öğrenildi.

Japonca da konuşuyor

Gerek Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptığı dönemde, gerekse Dışişleri Bakanlığı görevleri sırasında Japonya siyasi çevreleriyle yakın ilişkiler kuran Bakan Çavuşoğlu, Japon kültürüne duyduğu yakın ilginin yanı sıra Japonca da konuşuyor. ‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’ daha önce 1958’de merhum Başbakan Adnan Menderes, merhum Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve BM Kalkınma Programı Başkanlığı görevini tamamlamasını takiben 2009 yılında Kemal Derviş’e de verilmişti.

Önemli isimlere verilmiş

Eski ABD Başkan Yardımcısı Richard B. Cheney (2018), eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine K. Albright (2018) ve eski ABD Senatörü John Mc Cain (2018), eski Portekiz Başbakanı António Guterres (2002), Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad (1991), Singapur’un kurucu Başbakanı Lee Kuan Yew (1967) de bu nişanın verildiği isimler arasında yer alıyor.

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Antalya’nın gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine ve dostluğun gelişmesine sağladığı katkılar nedeniyle Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Devlet Nişanı taltif edilmiştir” dedi.


2019-05-24 07:32:37
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0Helal olsun!
0Yerim!
0Çok acı...
0Hoş değil!
0Kızgın!
0Çok iyi!
0Yok artık!

Yazıyı PaylaşKategoriden Öne Çıkanlar

Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz