10line Gazaete
TR, Antalya
Ebeveynler bu habere dikkat!

Ebeveynler bu habere dikkat!

Klinik Psikolog Ali Bıçak, Hanım Ömer Çağırıcı İlköğretim Okulunda okul rehberlik servisi ile birlikte velileri bilgilendirme semineri düzenledi. Bıçak, öfke konusunda ailelere uyarıda bulundu

Katılımın yüksek olduğu seminer sonrası konuşan Klinik Psikolog Ali Bıçak, günümüzde aile ve çocuklara yönelik yapılması gereken davranışları anlattı. Bıçak, “Ebeveyn eğitimi, sosyal sorumluluk projelerimizden bir tanesi. Ailelere yönelik çocukları ile yaşadıkları çatışmaları fark etmeleri onlarla empatik biçimde sağlıklı ilişkiler sürdürebilmenin yollarını konuştuğumuz seminer oldukça verimli geçti. Katılımcılar konuyla ilgili oldukça ilgiliydiler. Herkesin aklında sormak istediği sorular vardı. Zamanımız elverdiği ölçüde soruları verimli bir şekilde yanıtlamaya çalıştık. Ailelerin en çok merak ettiği, en çok sıkıntı yaşadıkları konu çocukların öfkeli tepkileri. Ve bu tepkilerle nasıl baş edecekleri konusunda endişeliler. Velilere öncelikle çocuklarının duygularını fark etmeli ve duygularını kabul etmeleri yönünde bilgiler verdik. Ancak onlardan aldığımız dönüşlere bakınca çocuklarının öfkesini kabullenmeleri noktasında sorun yaşadıklarını anladım” dedi.

 

Bıçak’tan seminer

Konuşmasının devamında Bıçak, “Çoğu velinin çocuklarının öfkeli çıkışlarına karşı oldukça duyarlı davrandıklarını ve çocuklarına öfkelerini reddedecek şekilde tutum içinde olduklarını gördüm. Onlara çocuklarını öfkeli gördüklerinde şöyle yaklaşmaları konusunda öneride bulunduk,  “Oğlum kızım şu anda çok öfkelisin, sakinleştiğinde seninle konuşmak istiyorum.” Aileler çocuklarından gelen öfkeli durumu kendi kimliklerine, kendi otoritelerine bir saldırı olarak algılıyor. Bu yüzden çocuklarının duygularını fark edemiyor ve onlara empatik bir şekilde yaklaşamıyorlar” şeklinde ifade etti. Ailelere uyarıda bulunan Bıçak, “Öncelikle çocuklarının duygularını fark etmeleri altta yatan duygularını keşfetmeli. Görünen o ki ebeveynlik becerisi konusunda ailelerin bilgi ve desteğe ihtiyacı var. Antalya Psikoloji Enstitüsü olarak veli seminerlerimize sıklıkla devam edeceğiz. Antalya aile danışmanlığı ve ebeveyn eğitimleri konusunda oldukça yetersiz. Biz kurumumuz olarak üzerimize düşen sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmeye söz veriyoruz” diye konuştu.

 


2019-03-05 08:50:41
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1Helal olsun!
0Yerim!
0Çok acı...
0Hoş değil!
0Kızgın!
0Çok iyi!
0Yok artık!

Yazıyı PaylaşKategoriden Öne Çıkanlar

Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz