CLOSE

Suggested:

  ANEX’in hamleleri Yunanlıları korkuttu

  ANEX’in hamleleri Yunanlıları korkuttu

  Türk turizmci Neşet Koçkar’ın sahibi olduğu ANEX Tour'un peş peşe yaptığı satın almalar Yunanistan'da gündem oldu. Yunanistan'da yayın yapan bir gazete, ANEX Tour'un Rusya'da ve Almanya'da yaptığı son tur operatörü satın alımlarını, Yunanistan'ın perspektifinden ele aldı. ANEX Tour'un Rusya'da Intourist'i, Almanya'da ise Öger Tours, Bucher Reisen ve Neckermann'ı satın aldığı belirtilen haberde, “Peki bunlar Yunan turizmi için ne anlama geliyor?” sorusu soruldu.
   
  Sıra Thomas Cook İngiltere’de
  Yaptığı son 4 satın almayla birlikte ANEX Grubu'nun cirosunun 10 milyar euroya yükseleceği, şirketin (TUI'nin ardından) dünyanın en büyük ikinci seyahat grubu haline geleceği belirtilen haberde, “ANEX Grubu 8 milyon yolcuya ulaşacak. Neşet Koçkar'a göre bu, projenin ilk aşaması. Projenin ikinci aşaması ise Thomas Cook'un İngiltere kolunun yan kuruluşlarının satın alınmasıyla ilgili Fosun'la yapılan müzakereleri içeriyor. ANEX Turizm Grubu önce Türkiye'nin ulusal turizm şampiyonu oldu. Sonrasında ise kendini Avrupa seyahat pazarının en güçlü oyuncularından biri olarak konumlandırdı. Bu şekilde Türkiye, Rusya ve Almanya gibi stratejik pazarlarda pazar payını büyütürken, İngiltere pazarında da benzer bir şey yapmaya hazırlanıyor” denildi.
   
  THY ve ANEX lokomotif oldu
  Yazının devamında ise şöyle denildi: “ANEX Tour'un desteğiyle Türkiye, Türk Hava Yolları'nın (Dünyanın en büyük 20 havayolu şirketinden biri) ardından Avrupa seyahat satrancında yeni bir oyuncu kazanmış oldu. Bu iki şirket, Avrupa seyahat pazarına müdahale edebilmek için güçlü bir ağırlık merkezi oluşturuyor. Ekonominin uluslararası siyasetteki belirleyici rolü göz önüne alındığında, bu anlaşmaların Türkiye'nin daha geniş ulusal hedefleri açısından önemi de ortaya çıkmakta. ANEX Grubu'nun Rusya'da ve Almanya'da satın aldığı şirketlerin ismi ve onların Rusya ve Almanya pazarlarındaki rolleri göz önüne alındığında, konunun önemi daha iyi ortaya çıkıyor. Bunların her ikisi de Yunanistan'ın ana pazarları.”
   
  Türkiye-Rusya ilişkilerine dikkat
  “Intourist'in satın alınması, Rusya ve diğer pazarlardan Türkiye'ye dönük turist trafiğinin kontrolünün büyük oranda ANEX Grubu'nun eline geçmesini sağlayacak. Yunanistan'daki piyasa yapıcıları ise Rusya'dan yabancı ülkelere ve yabancı ülkelerden Rusya'ya dönük turist akışında hükümetin belirleyici bir rolü olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle Intourist'in ANEX Grubu tarafından satın alınmasının, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişki ağının dışında düşünülemeyeceğine dikkat çekiyor. Rusya pazarı Yunanistan turizmi için önemli bir pazar olmakla beraber, en önemli pazar değil. Rusya pazarı Yunanistan için bir Almanya pazarı değil. Bu nedenle ANEX Tour'un 3 Alman tur operatörünü satın almasının boyutu Yunanistan için daha derin. Bunlar, Thomas Cook'un Almanya operasyonlarının bel kemiğini oluşturuyordu.”
  Akdeniz Manşet