CLOSE

Suggested:

  Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi ihaleye çıkıyor

  Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi ihaleye çıkıyor

  Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, bölgenin değerine değer katacak Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi, halkın büyük desteğiyle ilerliyor. Türkiye rekoru kırılarak, 3 bin 265 hak sahibinin yüzde 99’u projeye evet dedi. İlk kez bir kentsel dönüşüm projesi, bu kadar yüksek bir halk desteği buldu. Başka bir örneği bulunmayan bu başarının arkasında, vatandaş- yerel yönetim işbirliği yattı.

  HER EVE GİRİLDİ

  Belediye şirketi olan ANTEPE A.Ş. ile Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü proje, örnek bir kentsel dönüşüm projesi olmasının yanında, sosyal unsurları ile de öne çıktı. Projenin detayları ve unsurlarıyla ilgili hak sahipleri sürekli olarak en doğru şekilde bilgilendirildi. Taleplerine kulak verildi, akıllardaki endişe ve sorular giderildi. Projenin sağlayacağı avantajlar anlatıldı. Sosyal hizmet elemanları, tüm evlere girerek, vatandaşa ulaştı. İhtiyacı olan herkesin yardımına koşuldu. Engelli ve yaşlıların sağlık ekipleri tarafından nakli sağlandı.

  TOPLAM 7.5 MİLYON LİRA TAŞINMA VE KİRA YARDIMI ÖDENDİ

  Vatandaşın Büyükşehir Belediyesi’ne olan güveni ve bire bir ilgi projeye hız kazandırdı. 3 bin 265 hak sahibinden 3 bin 186’sı kısa sürede evlerini tahliye etti. 3 ayda 2 bin 500 evin yıkımı gerçekleştirildi. Hak sahiplerine bu süreçte toplam 2 milyon 111 bin liralık taşınma yardımı ile 5 milyon 268 bin liralık kira yardımı yapıldı. Yıkımı gerçekleşen bölgelerde, yolların açılmasına başlandı.

  İHALE ŞUBAT AYINDA

  Son olarak Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde, kentsel dönüşüm projesiyle ilgili son detaylar da onaylandı. İhale ve inşaat öncesi meclisten yetki alındı. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Şubat ayı içerisinde ihaleye çıkacak. Meclis’te alınan karara göre hak sahiplerine verilecek 5 bin 70 konut 24 ay içinde tamamlanacak.

  261 BİN METREKARE YEŞİL ALAN

  Kepez-Santral mahallelerinde dünya çapında bir kentsel dönüşüm projesi inşa edilecek. Proje bittiğinde Kepez-Santral, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinden daha değerli olacak, Antalya’nın en prestijli bölgelerinden biri haline gelecek. Meydanları, göletleri, müzeleri, yeşil alanları, çocuk parkları, alışveriş alanları, yarı açık pasaj alanları, camiler, okullar, hastane, pazar alanlarıyla Antalya, son derece modern ve konforlu bir yaşam alanına kavuşacak. Kepez-Santral mahallesi sakinleri, içinden geçen raylı sistem ile havaalanından hastaneye, Varsak’tan Işıklar’a istedikleri yere ulaşabilecek. Proje toplam 261 bin metrekare yeşil alanıyla Türkiye’ye örnek bir yaşam merkezi olacak.

  BÖLGENİN DEĞERİ KATLANACAK

  Antalya’nın çehresini değiştirecek proje ile hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olması, hak sahiplerine mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olması gibi imkanlar sunuluyor.