10line Gazaete
TR, Antalya

Antalya nefes alacak

Antalya, Türkiye’nin incisi, dünyanın gözbebeği konumunda.

Bu kadar narin ve özel bir kentte bazen göze hoş gelmeyen manzaralar dikkatlerden kaçmıyor.

Bunların başında da kuşkusuz görüntü kirliliği geliyor.

Neredeyse hepimiz bu konudan muzdaripiz.

Maalesef bugüne kadar ciddi bir adım atan da olmadı.

Ancak Büyükşehir Belediyesi kolları sıvadı. Yaşanan çirkin manzaranın son bulması için düğmeye bastı. Kent genelinde görsel kirlilik oluşturan reklam tabelaları, billboard, afiş gibi uygulamalarla ilgili radikal uygulamalar başlattı. Bunu yaparken de uygulamalarla ilgili kent genelindeki sektör temsilcilerini de bilgilendirmeyi unutmadı. Dün sektör temsilcileri ile bir araya gelen Mali Hizmetler Daire Başkanı Selahattin Artun kısa bir açıklama yaparak, “Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil” diyerek niyetini açık açık ortaya koydu.

Daha sonra söz alan Gelir ve İlan Reklam Şube Müdürü Fuat Pınar ise, net konuştu, Antalya’ya yakışan adımlar atılacağına yönelik sözler sarfetti. Yaklaşık 25 dernek ve 400’e yakın davetlinin katıldığı toplantının yararlı geçtiğini söyleyebilirim. Sektör temsilcileri, kafalarında oluşan soruları sordu, yetkililer de açık açık yanıtladı. Yani özetle yararlı ve Antalya için umut verici bir toplantı olduğunu söyleyebiliriz.

Atılan bu adımla bundan böyle tüm el ilanları, broşürler, ilan-reklam ve tanıtıma yönelik basılı tüm materyallerin dağıtımı da kontrol altına alınıyor.

Yani bunun anlamı şudur. Artık isteyen, istediği yerde, istediği kadar el ilanı ve benzeri materyalleri dağıtamayacak. Dağıtamayacağı için de kentteki görüntü kirliliği bir nebze olsun azalacak. Bu da hepimizin arzu ettiği bir durumdur. Aynı zamanda reklamlar kayıt altına alındığından ciddi bir kamu zararı da önlenecek.

Sadece el ilanları ve broşürler değil. Büyükşehir Belediyesi tabela kirliliği konusunda da ciddi adımlar attı. Tabela kirliliğiyle mücadelede 360 derece panoramik kamera kullanımına başlandı. Güncel görüntüler sayesinde uygunsuz tabelalar, mevzuata aykırı ölçülerde asılan reklam alanları, elektrik trafolarına ve direklerine yapıştırılan afişler tespit edilerek gerekli yasal işlemler başlatılıp kaldırılacak.

Uygulamalardan biri de araç giydirmelerine yönelik olacak. Bu kapsamda da tüm araç giydirmeleri kayıt altına alınıyor. Bununla yetinilmiyor, giydirilmelere yönelik sıkı denetim başlatılıyor.

Yukarıda sıraladığım konularda ilerleme sağlanırsa, görüntü ve çevre kirliliğinin önüne geçilecek. Ayrıca, vergilendirmede şeffaflık sağlanacak, ciddi bir kamu zararının önüne geçilmiş olacak. Hepsinden önemlisi Antalya rahat bir nefes alacak. Dolayısıyla bu adımı atan, gece gündüz demeden çalışma yürüten Mali Hizmetler Daire Başkanı Selahattin Artun ve Gelir ve İlan Reklam Şube Müdürü Fuat Pınar başta olmak üzere bütün ekip arkadaşlarını kutluyorum. 

2017-08-11 09:36:45 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz