10line Gazaete
TR, Antalya

Bahar Depresyon Döngüsüne Dikkat

Depresyon ve kaygıdan uzak kalmak, daha az depresif yaşamak istiyorsanız baharla birlikte gelebilecek duygusal değişimlerin farkında olun. Kendinizi daha iyi hissetmek, depresyondan uzak kalmak istiyorsanız önerdiğimiz yöntemleri denemelisiniz. Bütün bunlar iyi hissettirmiyorsa, profesyonel bir yardım almayı ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Daha Az Zaman Geçirin

Sosyal medyada birileri ile bağlantıda kalıp ihtiyacınız olan paylaşımları yapabiliriz. Ancak gerek kendimizle ilgili paylaşımları başkalarının beğenisine sunarken, gerekse de başkalarınınkini beğenirken, fark etmeden kendimizi başkaları ile kıyaslıyoruz. Kendimizi daha yetersiz, daha zayıf hissedip, kıskançlık duyguları ile beraber kendimize olan güvenimizi kaybedebiliriz. Sosyal medyadan uzak durmak ne kadar zor olsa da, kendi ruh sağlığınız için facebook gibi ortamlarda daha az vakit geçirebilirsiniz. Hatta hiç uğramadan geçebilirsiniz. Sosyal medyanın gerçek ve sahici ilişkilere ve duygusal olarak iyi hissettirecek gerçek yakınlık ve paylaşımlara engel olacağını düşünüyoruz.

Başkaları İçin Yaşamaktan Vazgeçin 

Bir bakmışız ‘yaşadığım hayatı kendim için mi yoksa başkaları için mi yaşıyorum?’ sorusuna cevap ararken buluruz. Eğer cevap başkalarından yana olmaya başlamışsa, artık depresyonun kapısına gelmişsiniz demektir. Yaşam sizin yaşamınız, başkalarının değil. Yaşamınızı yıkan da, yapan da sizsiniz. Eğer, ‘benim için yaşa’ diye sizi etkileyen bağlarınız varsa, bunu sorgulamalısınız. Kendi kişisel hedeflerinize erişmek, kendi yaşam amacınızı gerçekleştirmeye çabalamak, ruhunuz için en önemli yakıttır, sizi zinde tutar. Depresyon ve kaygının ağından uzak durmak istiyorsanız, kendiniz için yaşamanızı tavsiye ederiz.

Bir Şeyler Yazın 

Günlük tutmak, duygu ve düşüncelerinizi ifade edecek yazılar yazmak kişiyi kötü duygulardan uzaklaştırır. Eğer kendinizi ifade etmekte güçlük yaşıyorsanız, duygu ve düşüncelerimizi kâğıda dökmek duygusal boşalma etkisi yaşatır. İçinizi boşaltabilirsiniz. Duygu ve düşüncelerimizi bir kâğıt üzerinde görmek, olumsuzlukları dışsallaştırır, kendinizi rahatlamış ve dingin hissettirir. Artık bir çok psikoloji yaklaşımı ve psikoterapi ekolü, terapi süreçlerinde hastaların duygu ve düşüncelerini  ödev olarak yazmalarını öneriyor.

Kendinizi Başkaları İle Kıyaslamaktan Vazgeçin 

Kendinizi başkaları ile kıyaslamaya başladığınızda, depresyon ve kaygı durumunuzu yükseltirsiniz. Başkalarını izlemek, her ne kadar bizi daha motive edip, daha çok çaba göstermemize yardım etse de çoğunlukla kendimizi yetersiz ve güçsüz hissettirir. Kendinizi kıyaslamak enerji ve zaman kaybına neden olur. Komşunuz ya da arkadaşınızın sahip oldukları, güzel bir araba, daha büyük bir ev, daha fit bir vücut gibi özellikleri yerine, kendinize sahip olduklarınıza ve yaşamınıza odaklanın. Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür. Başkalarını kafanıza takmamayı denemelisiniz.

Sağlıklı Beslenin

Düzenli olarak balık yağı ve B vitamin desteği ile depresyon ve kaygınızla daha kolay baş edebilirsiniz. Eğer Psikiyatri doktorunuz antideprasan önermişse, onunla birlikte alacağınız vitaminleri sorun. Depresyon ve kaygı bozukluğu üzerine yapılan birçok araştırma balık yağı ile omega 3, B12, B6 vitaminlerinin alınmasının septomları azalttığını göstermiştir.

İnsanlarla Konuşun, Karşılaşın, Onlara Kendinizi İfade Edin 

Depresyon şikayetleri olan birisi genellikle kendini yalnız, sevgisiz ve ilgisiz hisseder. Haftalarca kimse ile iletişim kurmak istemezler. İnsanlardan kendini izole etmek belirtilerin daha da artmasına yarar. Bu durum size kendinizi iyi hissettirmez. Diğer insanlarla konuşmak, ağzınızdan çıkan kelimelere izin verdiğinizde ne kadar da rahatlayabileceğinizi keşfedersiniz. Karşılaştığınız herhangi birine ‘merhaba’ deyin, arkadaşça davranın, bir yabancıya göstereceğiniz küçük bir gülümsemeyle bile daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Kendinize Hedef Belirleyin, Her Hangi Bir Amaç Edinin

Nasıl bir hedef olursa olsun, onu gerçekleştirmek için adım atmanız, gün gün, yavaş yavaş ona doğru ilerlemeniz kendinize güveninizi getirir. Hedefsiz rüzgârda sallanan yaprak misali bir yaşamda karşılaşacağınız hayal kırıklığı ve huzursuzluktan öte bir şey değildir. Kendinize vereceğiniz en güzel hediye, ulaşılabilir bir hedef belirlemektir. Böylece kendinizi önemli ve vazgeçilmez hissedebilir, yaşamınızı yöneten ve belirleyen kişi olduğunuzu fark edersiniz. Deneyin, ruh halinizin nasıl değiştiğini göreceksiniz.

Özellikle Astronomi, Spiritüel ve Psikoloji İçerikli Romanlar Okuyun

Okumak belki sıkıcı bir öneri gibi gelebilir ancak evrenin büyüklüğü, kosmik yapısının bir resmini edindiğimizde, yaşamımızın önemli ve değerli olduğunu keşfedebiliriz. Başkalarının yaşamı, onların hikayesini öğrenebileceğimiz romanlarla kendi eşsizliğimizi, insan olmanın erdemini görebiliriz. Yaşamın anlamını sorguladığımızda, evrende varoluşumuzun kozmik yalnızlığını deneyimleme şansını yakalarız. Mesele ettiğimiz dertlerin bu kadar ciddiye almanın belki de anlamsızlığını fark ederiz.

Rutininizin Dışına Çıkacak Deneyimler Yaşayın

Hiç yapamadığınız, yapmak istediğiniz şeyleri hatırlayın. Güzel bir kitap okuyun, meditasyon yapın, farklı yollardan evinize dönün, dua edin, hamama gidin. Böylece kendinizi rahat ve huzurlu hissedebilir, kendinizle ve dünyanızla barışabilirsiniz. Rutin dışında zaman geçirmek, resmin büyüğünü görmenize, günlük yaşam telaşlarınızın sizi çökertmesinin önüne geçebilirsiniz. Günde 15 dakikalık bir çıkış, yaşamınızı yönlendirmek için zihninize bir nefes aldırır. Dikkat edin, sabah yataktan kalktığınız yönün hep aynı olduğunu göreceksiniz. Yönünüzü değiştirmekle başlayın.   

Kendinizi Mutlu Etmeye Çalışın

Mutluluk hali bir kafadır, çaba, deneme ve uyanıklık gerektirir. Yaşamınıza derin bir bakış atarak, size zarar veren alışkanlıkları, insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Kendi içsel beklenti ve davranışlarınızı oluşturabilirsiniz. Rahat olun! Dünyada sonsuza kadar yaşamayacaksınız, bundan 1000 yıl sonra burada olamayacaksınız.

Mutluluk Kendiliğinden Gelmiyor

Belki de 20 bin yıl sonra insan soyu da kalmayacak. Dünyayı ve yapacaklarınızı o kadar da ciddiye almayabilirsiniz. Bakın, kaygı ve stresinizin azaldığını göreceksiniz. Gezegende bulunduğunuz kısa süre boyunca, huzur ve güven içinde kalmayı başarabilirsiniz. Deneyin duygu durumunuzun değiştiğini göreceksiniz.

Klinik Psikolog

Psikoterapist

Ali Bıçak

2019-03-21 05:37:49 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz