10line Gazaete
TR, Antalya

GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Biz gelmedik kavga için,
Bizim işimiz sevda için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldik…
 
Yunus Emre’nin 1300”lü yıllardan günümüze ulaşan çağrısı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından bir kez daha yeniden hayata geçiriliyordu.
 
Sabah erken saatlerde buluştuğumuz Havalimanında STK temsilcileri, Esnaf temsilcileri, Belediye Başkanları ve gazeteci meslektaşlarımızın heyecanı yüzlerine yansımıştı. Meraklı konuşmalar, şakalaşmalarla taçlanıyor, muhabbette tebessümler eksik olmuyordu. 180 kişilik ekibimizin merak ve heyecanı zirvedeydi.
Şerafettin Elçi pistine indiğimizde çiçeklerle karşılandık. Şırnaklıların sevgisiyle, muhabbetiyle yüzleştik. Bir ucu Suriye’ye diğeri Irak’a uzanan kenti daha gökyüzünde iken hissettik. Yıllardır haber bültenlerinde dinlediğimiz coğrafyadaydık.
 
Yokluk, gözyaşı ve kan bu coğrafyanın kaderi olamaz diyenlerin “İçme Suyu Şebekesi İsale Hattı” temel atma merasimine şahitlik etmeye gelmiştik. İlk durağımız Kumçatı oldu. Kumçatı da bizleri sevgi ve coşkuyla karşılayan çocuklar ellerinde Türk bayrakları ile “Menderes Türel” diye yeri göğü inletiyordu. Bu sevgiyi ve yaşanan coşkuyu izlerken Şırnaklı çocukların gözbebeklerinde güçlü Türkiye’yi seyrediyordum.
 
Antalya da yaşayan 5 bin Şırnaklının bu gün burada bizimle aynı duyguları yaşadığını düşünüyorum. Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet ilkesiyle işte buradaydık ve beraberdik.
 
Toprağa ve insana can suyu olacak olan bu proje yarınlarımızın için önemli bir adımdı. Terörün insanlık suçu olduğunu en iyi bilen ve yaşayan Şırnaklılar huzur istiyordu. Tarih boyunca coğrafyanın kaderiyle yüzleşen Şırnaklılar zor günleri Türel’le geride bırakmaya hazırlanıyordu.
 
Şırnak il kalsın pankartları kentin her yerinde bizi selamlıyordu. Evet Şırnaklılar Şırnak il kalsın istiyordu ama Cizre resmen il olmasa da çoktan il kimliğini sanki kazanmış gibiydi.
 
Şırnak’a giderseniz bunları yapmadan dönmeyin. Dönerseniz gitmiş sayılmazsınız.
*Şırnak kasrık geçidinde gündönümünde yürüyün,
*Kasrık geçidinde su üstüne kurulmuş köşklerde akşam yemeği yiyin,
*Diclenin kenarına yapılmış parkta gün doğumunda çay, gün batımında kahve için,
*Şehri Nuh’un maketini alın
 
Uzakları yakın, gönülleri bir kılan, Şırnak’ta yeni kardeşlerimizle buluşturan Türel’e teşekkürler.
 

2017-07-10 10:45:22 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz