10line Gazaete
TR, Antalya

Her bel ağrısı fıtığın habercisi midir?

Bel ağrısı, bel zorlanması ve duruş bozuklukları gibi problemlerin bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açmasıdır. Hastaların %85’inde spesifik bir bel ağrısı nedeni tespit edilemez, bu bağlamda çoğunlukla mekanik ağrılar olarak değerlendirilir. Yapılan çalışmalar hayat boyu bel ağrısı görülme sıklığının %84, kronik bel ağrısının görülme sıklığını ise %23 olarak göstermektedir. Altı haftadan kısa süren bel ağrıları akut, 6 hafta-3 ay arasında sürenler subakut, 3 aydan daha uzun sürenler ise kronik bel ağrısını ifade eder.

Bel ağrısı toplumda en fazla görülen belirti olup medikal ve medikal olmayan çeşitli problemlere yol açar. Tanı ve tedavisi, kişi ve ülkelere ciddi ekonomik yük getirmektedir. Bel ağrılarının %90’ı mekanik kaynaklı olup mekanik bel ağrısı kronikleştiğinde işlev kaybına da yol açabilmektedir.  Mekanik bel ağrılarının da %4 ünü lomber disk hernisi (bel fıtığı) oluşturmaktadır.

Bel ağrılarının sebepleri nelerdir?

Bel ağrısı denilince aklınıza öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

-İleri yaş, Sigara kullanımı, stresli ve ağır çalışma şartları, hareketsiz yaşam, düşük eğitim durumu, yanlış vücut mekanikleri, karın ve sırt kaslarının zayıf olması, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik faktörler bel ağrısının oluşmasındaki risk faktörleridir.

-Bel ağrıları bel zorlaması, duruş bozuklukları, bel fıtığı, bel omurgasının kireçlenmesi, omurga kırıkları ya da kayması, nadiren de olsa enfeksiyon, kötü huylu tümör veya sistemik bir hastalıktan dolayı da kaynaklanabilir.

Bel ağrısı konusunda bilinen yanlışlar nelerdir, doğrusu nedir?

- Bel ağrısının altın tedavisi uzun yatak istirahatidir: Bel ağrısında 48-72 saatten daha uzun süreli yatak istirahati yarardan çok zarara neden olur. Bunlar bel ve karın kaslarında zayıflığı eklemlerde sertleşme ve genel kondüsyon kaybına yol açar ve böylece bel ağrısını arttırır.

-Bel ağrısı olunca sırtüstü sert bir yere yatılmalıdır: Bel ağrısı olan kişilerin en rahat ettikleri ve en ağrısız pozisyonda yatmaları gerekir. Bunun için ekstra çaba harcamanıza gerek yok vücut en rahat ettiği cenin pozisyonunu alacaktır.

-Bel çektirmek ağrıyı azaltır: Ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan biri de kırıkçı- çıkıkçı diye tabir ettiğimiz insanlardan bu konuda yardım istemektir. Omurga üzerinde bilinçsizce uygulanan bel çektirmek gibi yöntemler sakatlıklara varan sonuçlar doğurabilir.

-Egzersiz bel ağrısına neden olur: Bilinçsizce aşırı yüklenmeler, ağır kaldırma egzersizleri bel ağrısını arttırabilir. Ancak fizyoterapist eşliğinde düzenli egzersiz yapan, kondüsyonu iyi olan, bel ve karın kasları güçlü kişilerde bel ağrısı görülme sıklığı daha azdır.

-Bel ağrısının standart bir tedavisi olmalıdır: ‘’Hastalık yoktur hasta vardır’’ prensibi burada da geçerlidir. Her hastanın belirtileri ve hastalık kökeni farklı olabilir bundan dolayı tedavi kişiye özel olmalıdır.

Bel ağrılarında fizik tedavi ve rehabilitasyon ne işe yarar?

Bel ağrısında fizik tedavi ile ağrının ve kas spazmının azaltılması, omurga mekaniğinin düzeltilmesi ve mekanik stresin azaltılması, kas kuvvet ve enduransının (dayanıklılık) arttırılması, fleksibilitenin (bükülme yeteneği) arttırılması ve postürün düzeltilmesi amaçlanır.

Bel ağrısını önlemek için neler yapılmalı?

-Bel ağrısını engellemek için ağırlık kaldırırken, masa başında otururken, spor yaparken vücudunuza doğru şekil vermeli ve belinize fazla yüklenmemelisiniz.

-Ayrıca bel ağrısından korunmak için fazla kilolarınızdan kurtulmalı, sigara kullanmayı bırakmalı, düzenli egzersiz yapmalı ve kondüsyonunuzu iyi tutmalısınız.

Bu tip şikayetleriniz varsa veya bel ağrınızın olmamasına yönelik egzersiz protokolleri için lütfen doktorunuza/fizyoterapistinize danışınız.

Sağlıklı ve ağrısız günler dilerim.

 

Fizyoterapist

Ersin DAĞ

 

2018-03-28 04:21:51 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz