10line Gazaete
TR, Antalya

Omurga İle İlgili Hurafeler

Önceki yazımda omurga hakkında bilgi vereye çalışmıştım. Şimdi ise omurga ile ilgili hurafelerden bahsedeceğim.

Önceki yazımı okuyanlar makalenin sonunu hatırlıyordur ‘o iş öyle olmuyor kısmı’ bugün tam olarak bu konuyu irdeleyeceğiz.

Eminim ki hepiniz hayatınızda en az bir defa omurga problemi ile hastaneye başvurmuşsunuzdur. Ardından elinizde bir kağıt parçası ile kendinizi MR sırasında bulmuşsunuzdur. Sonuçları 2 gün sonra alıp 3 gün sonra ilgili yere gösterip ve kaçınılmaz teşhis ile karşılaşmışsınızdır; FITIK. Haplar ve merhemler verilmiş evinize gönderilmişsiniz ve ağrınız geçmemiştir. Bu hikaye tanıdık geldi değil mi?

Şimdi hurafelere bakalım.

Omurganın ne kadar sağlam bir yapı olduğunu önce sayısal verilerle anlatacağım. Bir kasın kuvvetini kasın çapı belirler. Maksimum kasılmada bir kas , enine kesit alanının her santimetre karesi 3-4 kg’lik bir kuvvet oluşturur. Bunun ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için örneklendirelim.

Daha önce kalçadan iğne vurulmayan yoktur sanırım. İğnenin vurulduğu bölgeyi hatırlayalım işte oradaki kasın adı M. Gluteus Maksimus. Bu kas ortalama 342 cm2 olduğuna göre açığa çıkarabileceği güç ortalama,

342*3.5= 1197 kg’dir.  Kasın ne kadar güçlü olduğu hakkında bir fikriniz olmuştur diye düşünüyorum.

Bu yaklaşımla omurgayı saran kasların oluşturabileceği kuvveti hayal edin. Daha öncede söylediğim gibi ‘’bir anda ters hareket yaptım omurgam kaydı, fıtık oldum vs.’’ gibi söylemler hayal ürünüdür.

Bir diğer hurafe ise ‘’hemen MR veya röntgen lazım’’ denmesi. Bu tip tetkikler gelişmiş ülkelerde çok nadir durumlarda kullanılır. Yani o kadar radyasyonu boşuna yediniz.

Genelde omurga problemlerinde yatak istirahati verirler siz mümkün olduğunuzca bundan kaçının. Omurga hareketi sever.  Böyle dedik diye de aşırı zorlayıcı hareketler yapmayın sakın.

Bol bol yüzün önerisi var bir de bu konu hurafelerin en büyüğü. Yüzmek omurga sağlığı için en sakıncalı sporlardan biri. Bunu sadece ben demiyorum yapılan çalışmalar da diyor. Daha önce bahsetmiştim tekrar bahsetmek istiyorum. İngiltere’de yapılan bir çalışmada yüzücüler ile arada sırada yüzen bizim gibi sıradan insanları karşılaştırmışlar. Bu çalışma sonucunda yüzme sporunun o kadar da masum olmadığını omurga dejenerasyonunu arttırdığı görülmüştür. Bunun dışında yüzme stillerinin karşılaştırıldığı bir çalışma yapılmış. Ve sonuç en masum stilin sırt üstü yüzme olduğu bulunmuş.

Fıtığın yırtılmış, fıtığın patlamış gibi hastayı korkutan cümlelerden de bahsedelim biraz.  Burada bilmemiz gereken üç şey var. Birincisi fıtık patlamaz, ikincisi fıtık yırtılmaz, üçüncüsü bu kavramlar Latince’den Türkçe’ye  doğru şekilde çevrilmediği için bu şekilde telaffuz edilmesi. Çevrilememesinin sebebi de bu hastalık seviyelerinin tam olarak Türkçe karşılığı olmamasıdır.

Tüm bu sebeplerden dolayı hastalarda omurgaya ait korku, endişe ve kaygı oluşmaktadır.

Unutulmaması gereken şey omurgamızın hayal edebileceğimizden de daha güçlü olduğudur. Doğru hareketler onu daha güçlü hale getirmek bizim elimizde.

Korkma hareket et !

 

Ersin DAĞ

Fizyoterapist

Fizyoworld Kurucu Müdürü

 

2018-11-26 04:08:13 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz