10line Gazaete
TR, Antalya

Suriyeli fobisi!

Her şey güllük gülistanlık giderken bir anda rüzgar tersine esmeye başladı.

İç savaş patlak verdi, kardeş kardeşi öldürmeye başladı.

Bunu fırsata çevirmek isteyen batılı ülkeler taşeron örgütler kurdu, savaşı gündün güne alevlendirdi.

Sonrası malum.

Parçalanmış bir ülke.

Sözünü ettiğim ülke sizin de tahmin ettiği gibi Suriye.

Şimdi bu coğrafyada kan, gözyaşı ve ölüm kol geziyor.

Durum böyle olunca bu insanlar yaşamak için arayışa başladı.

Bin yıllardır bulundukları toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Bir lokma ekmeğe muhtaç kaldılar.

Türkiye savaş mağduru bu insanlara kucak açtı.

Yer verdi, yurt verdi, aş verdi.

Halen de veriyor.

Bu bana göre örnek alınabilecek bir davranış.

Yani yapması gerekeni yaptı.

Maalesef çaresizlik içinde olan bu insanlara kucak açıldığı için her gün sosyal medyada kışkırtıcı paylaşımlar yapılıyor.

‘Suriyeler olay çıkardı’, ‘Suriyeliler hırsızlık yaptı’, ‘Suriyeliler denize donla girdi’ gibi ifadeler kullanılarak onları ötekileştirildiler. İkinci sınıf muamelesi gören bu insanlar üzerinden resmen ırkçılık yapıldı, yapılıyor.

Sürekli ‘Suriyeli’ cümlesi kullanarak kötü bir algı oluşturmaya çalışan bu zat-ı muhteremler, olayı daha da ileriye taşıyarak bunun üzerinden iktidarı köşeye sıkıştırmak istiyor. Maalesef bu ne insanı bir davranıştır ne de vicdanı. Savaş mağduru bu insanlara Türkiye’nin kucak açması kadar doğal bir şey olamazdı. Türkiye’de karar vericiler de bunu yaptı. Dolayısıyla ben kendi adıma bir mazlum halka gönül kapılarını açan herkese teşekkür etmek istiyorum.

Evet, bugün belki Türkiye’nin gösterdiği bu duyarlılık bir fayda sağlamıyor. Ekonomik olarak güçlük de çekiyor olabilir. Ancak unutulmamalıdır yarın bu mazlum halk, Türkiye’nin yaptığı insanı davranışı unutmayacak. Bugünün anne babaları bunu mutlaka çocuklarına, torunlarına anlatacak. Yani yüz yıl sonra “Bizi bombalayan kendi liderimizden kaçan atalarımıza Türkiye kucak açtı” diyecek. İşte o zaman bizim de torunlarımız bununla gurur duyacak.

Uzun lafın kısası Türkiye’nin bugün yaptığı doğru bir harekettir. Bundan siyasi çıkar yaratmak isteyenler ise yanlış yoldadır. Ayrıca faşist bir tutum sergilediklerini de unutmamalılar. Bu dünya hepimizin ve hepimiz de insanca yaşamayı hak ediyoruz. Bunu izin vermek istemeyenler utansın. 

2017-07-10 10:42:08 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz