10line Gazaete
TR, Antalya
Psikolog Ali Bıçak'tan seminer

Psikolog Ali Bıçak'tan seminer

Klinik Psikolog Ali Bıçak, Manavgat Hatice Sezer Anadolu Lisesi’nde ebeveyn ve öğretmenlere yönelik ‘Duygu Yönetimi ve Öfke Kontrolü’ semineri verdi

Klinik Psikolog Ali Bıçak, Manavgat Hatice Sezer Anadolu Lisesi’nde ebeveyn ve öğretmenlere yönelik ‘Duygu Yönetimi ve Öfke Kontrolü’ semineri verdi. Geçtiğimiz hafta Manavgat Hatice Sezer Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen seminere katılım oldukça yoğun oldu. Öğretmen ve velilerin de katılımıyla gerçekleşen seminerde özellikle öfke kontrolü konusunda sıkıntı yaşayan ebeveynler duygularını nasıl kontrol edeceklerinin farkına vardı. Bıçak, kendi hayat hikâyesinden örneklerle zenginleştirdiği sunumunu bilimsel bilgilerle destekleyerek katılımcılara farkındalık yaşattı. Bıçak, “Birçoğumuz istemsiz, otomatik bir biçimde duygularımızın oluştuğunu fark edemiyoruz” dedi. 


SOSYALLEŞMEDE ÖNEMLİ BİR UNSUR
Duyguların işlevlerinin önemine değinen Bıçak, her duygunun belli bir amaca hizmet ettiğinin yerinde ve yeterince hissedilen duyguların ilişkileri düzenleyip kişinin sosyalliğini sürdürmesine yararı olduğunu belirtti.Yetişkinlikte yaşanan ilişkilerde oluşan duyguların kökeninin erken çocukluk yıllarında deneyimlenen yaşantı örüntüleriyle oluştuğunu belirten Bıçak, “Sahip olduğumuz duygu repertuarının çocuklukta etkileşimde bulunduğumuz önemli kişilerin bize verdiği tepkilerle oluştuğunu söyleyebiliriz” şeklinde ifade etti.

BİRİNCİL DUYGULAR ÖNEMLİ
Asya tipi toplumlarda erkeklerin daha çok korku ve üzüntü duygularını yansıtması noktasında sıkıntıları olduğunu söyleyen Bıçak, gerek aile dinamiklerinin gerekse toplumsal değerlerin bireylerin duruma ve bağlama uygun birincil ve temel duygularını hissetmeleri noktasında zorladığını belirtti. Bıçak, “Deneyimlenip yansıtılmayan birincil duyguların yerinin ikincil duyguların aldığını, örneğin öfkenin altında yatan birincil duygular, utanç korku üzüntü gibi duyguları ifade etmek için kullanılıyor, yersiz veya uyum bozucu öfkeyi yönetebilmek için onun altındaki birincil duyguları açığa çıkarmak gerektir” ifadelerine yer verdi.


2019-05-03 04:01:35
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3Helal olsun!
0Yerim!
0Çok acı...
0Hoş değil!
0Kızgın!
0Çok iyi!
0Yok artık!

Yazıyı PaylaşKategoriden Öne Çıkanlar

Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz