10line Gazaete
TR, Antalya
Ulaşımda zam sinyali

Ulaşımda zam sinyali

Büyükşehir toplu ulaşımında yapılan sistem değişikliği sonrası zam sinyalleri. İstanbul seçimleri sonrası zam talebiyle ilgili kararın açıklanacağı öğrenildi

2.60 lira tam ücret, 2 lira öğretmen/emekli, 1.60 lira olan öğrenci biniş ücreti zam ile birlikte yaklaşık yüzde 30 oranında artabilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi ulaşım ağı Ocak 2016’dan bu yana belediye şirketi Antalya Ulaşım A.Ş. tarafından işletiliyor. Ulaşımda havuzda toplanan paranın yüzde 5.9’u kesildikten sonra kalan miktar; Kayseri modeli olarak bilinen yöntem sonucu tespit edilen km başı ücretle, her esnafa aylık 7 bin 800 km hesabı üzerinden ödeniyor. Sistemde esnafa ait 485 adet AU plakalı otobüs ile belediyeye ait 170 resmi plakalı otobüs bulunuyor.

Esnaf talep ediyor

Ancak yolcu sayısının yeterince artmamış olması, büyük araçlar ile çalışılıyor olması, hava koşulları nedeniyle daha fazla klimalı sezon geçirilmesi, belediye araçlarında esnaftan farklı olarak sendikalı 3 şoför çalıştırılması, belediye araçlarının 7 bin 800 değil yaklaşık 9-11 bin km yol yapıyor olması, 24 kalemde yer alan ücretsiz taşınan vatandaş ile yakıt, bakım, yedek parça vs gibi girdilerdeki artış sebebiyle esnafa araç başı 32 bin lira ödemeyle başlayan sistem önce aylık 35’e sonra 38 bine çıktı. Şimdi ise esnaf daha yüksek bir rakam talep ediyor.

 Belediye zararda

Esnafa aylık ödenen bedelle belediyenin ulaşımdan elde ettiği gelir arasındaki rakamı ise belediye karşılıyor. Haliyle her ay belediyenin kasasından ciddi bir para çıkıyor. Belediyenin önünde çözüm için birkaç yol var. Belediye kendisine ait 170 araçtan 100’ünü ulaşım ağından çekecek veya zararı kapatabilmek için esnafın da talebi doğrultusunda ulaşıma zam yapacak. Esnaf ile geçtiğimiz Cuma günü görüşen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Kararını 23 Haziran İstanbul seçimleri sonrası vereceğini söyledi.

 Zam talebinde bulundular

2018 yılında ulaşım bedellerine zam yapıldı ancak bu durum esnafa yansımadı. Toplu ulaşım bedellerine Nisan 2017’den bu yana zam yapılmamış olmasını gerekçe gösteren esnaf, özel bir raporla Cuma günü Antalya Büyükşehir Belediyesine zam talebinde bulundu, Haziran’da ulaşıma zam yapılmasını istedi. Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yasin Arslan, “Göreve yeni başlayan sayın Böcek’e her konuda destek olmaya çalıştık. Belediye bize gelir desteği sunuyor ancak akaryakıta gelen zamlar belimizi büktü. Bu nedenle özel bir rapor hazırlayarak Büyükşehir’e sunduk. Kararın olumlu olacağını düşünüyoruz. Son karar sayın Böcek’in” dedi.

KAYNAK: AKDENİZ MANŞET


2019-05-29 04:08:49
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0Helal olsun!
0Yerim!
0Çok acı...
0Hoş değil!
0Kızgın!
0Çok iyi!
0Yok artık!

Yazıyı PaylaşKategoriden Öne Çıkanlar

Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz