10line Gazaete
TR, Antalya

GÜL, GÖL VE GÖZYAŞI

Buz tutmuş bir göle bırakılmış iki damla gözyaşı, zemherinin bağrına değmiş bir kor ateşti. Amma ve lakin göl buzdu, katmer katmer buzdu. Zemherin en zemheri halindeydi. Ve göl ebedi buz kalmak, zemheri bahara direnmek niyetindeydi. Ateş denizinden süzülüp akan iki damla gözyaşına yüz vermedi, meyletmedi ikisi de.

Ve fakat gözyaşı hiç pişman değildi. Ateşte demlenmiş, ateşten derlenmişti. Yanmayı bilmeyenlere inat, yanmayabilecekken bile isteye geçmişti ateş denizinden. Bile isteye eriyip yok olmak niyetiyle dalmıştı ateşe. Oysa ki fenalıkları yok eden ateş, felaketler saçan kor alev, erimek için içine dalanları erdiriyordu, eğiriyordu, ilmik ilmik yeniden dokuyordu. Ve ateş denizine dalanın önce kendi içi aydınlanıyor, bütün okumalarını unutup, kendi içini okuyordu.

İçini okuyan dışını anlamaya, içini tanıyan dışını tanımlamaya ve içindeki ateşle her şeyi, herkesi ısıtmaya meyleder. Zemheriye bahar müjdesidir içindeki ateş, buz tutmuş göllere beyaz nilüferlerin habercisi. Ve aslında zemherinin sakladığı beyaz nilüfer buz tutmuş gölün beklediğidir. Ateş denizinden derlenmiş iki damla gözyaşı da zemheriyi kendisinin olmayanı saklamaktan kurtarmaya, gölü kendisinin olana kavuşturmaya bahanedir. Gel gör ki, ne zemheri farkındadır bunun ne de buz tutmuş göl. Göle hasret, zemheriye mahkum nilüferse bilir o gözyaşının kıymetini. Çünkü, nilüfer goncasında bir kalp, kalbinde bir merhamet taşır.

Kendisini zemherinin hükümranlığına teslim edenlerin ve kat be kat buz tutmuş bir gölde yüzenlerin vay haline. Vay haline bunların ki merhametin terk ettiği bir hayatta hayat olmadığının farkında değiller. Gözyaşıyla ıslanmış sıcaklığın, gönül gözünün nuruyla aydınlanmış yolculukların hayata eklediklerinden bihaberler.

Goncasında bir kalp, kalbinde bir merhamet taşıyan nilüferlere teşnedir buz tutmuş her göl. Ve göle can vermek için biriktirir dağlarda karları ve buzları her zemheri.

Zeyyat Şahin

 

2017-10-22 17:46:54 -

Yazıyı Paylaş


Yorumlar

    Habere Henüz Yorum Yapılmamış.

Habere Yorum Yaz